O sklepie

Witaj w sklepie internetowym sejfEXPERT - jedynym sklepie internetowym z sejfami, kasami i szafami pancernymi, w którym jakość jest wyższa niż cena.

Sejf – bezpieczna alternatywa dla kont i lokat bankowych

W dobie rosnących kosztów i malejących stóp procentowych wielu Polaków stanęło przed dylematem: gdzie trzymać swoje oszczędności?

Lokaty i konta bankowe – lepiej już było

Przy średnim oprocentowaniu lokat na koniec września 2020 dla osób fizycznych na poziomie 0,54 %, okazuje się że po roku z kapitału 10 000 zł po odjęciu 19% podatku od zysków kapitałowych otrzymamy niecałe 44 zł. Dodatkowo pieniądze mamy zamrożone i nie możemy nimi dysponować, a zerwanie lokaty przed czasem oznacza pożegnanie się z odsetkami. W przypadku rachunków bieżących pieniądze są cały czas do naszej dyspozycji, ale jeśli chodzi o zysk jest jeszcze gorzej. Na tak zwanych ROR-ach mamy do czynienia z zerowym oprocentowaniem i miesięcznymi kosztami, często są na poziomie kilkunastu złotych.

Inflacja – niewidzialny podatek

W chwili powstawania wpisu stopa inflacji wynosiła 2,9 %, ale trzeba pamiętać że jej wysokość oblicza się na podstawie referencyjnego koszyka towarów i usług. Znaczy to tyle, że nie odzwierciedla ona w pełni zwyżki cen np. żywności, czego wszyscy doświadczamy regularnie w sklepach. Dysponując naszym kapitałem, co miesiąc jego siła nabywcza jest coraz mniejsza.

Jak ochronić kapitał?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona i nie jest prosta. Wielu ludzi postanowiło ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach lub ziemi, upatrując tam bezpiecznej przystani. O ile w chwili obecnej ceny domów i mieszkań nadal rosną, wydaje się to dość dobrym pomysłem. Nikt jednak nie potrafi odpowiedzieć na pytanie co będzie za rok, kiedy popyt nakręcany przez ucieczkę kapitału z banków w nieruchomości może się wyczerpać. Przy mniej płynnym rynku nie można wykluczyć gwałtownych spadków cen mieszkań i domów.

Jeśli nie dysponujemy kwotą pozwalającą na zakup mieszkania, możemy ulokować ją w banku, ale jak już wyżej wspomnieliśmy, przy zerowym oprocentowaniu, rosnących kosztach obsługi rachunków i wysokiej inflacji ich wartość topnieje dość szybko.

Sejf – pieniądze w bezpiecznym miejscu do naszej dyspozycji

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki warto rozważyć przeniesienie swoich oszczędności do domowego sejfu. O ile pieniędzy w ten sposób nie ochronimy przed inflacją, to przynajmniej nie ponosimy kosztów ich przechowywania. Oczywiście musimy się liczyć z wydatkiem na zakup sejfu, ale ta inwestycja będzie nam służyć przez lata. Czasy są coraz bardziej niespokojne, a posiadanie w domu bezpiecznego miejsca do przechowywania kosztowności może niedługo okazać się tak konieczne jak jego ubezpieczenie. Dodatkowo pieniądze są cały czas do naszej dyspozycji, co doceni każdy, kto musiał kiedyś z dnia na dzień wypłacić większą kwotę z banku. Statystyki policyjne także wskazują, że w sytuacjach np. kryzysu gospodarczego, nasilają się niekorzystne i niebezpieczne zjawiska jak: kradzieże, włamania, napady.

Podsumowując: przezorny zawsze ubezpieczony i wyposażony w sejf.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl